Укладання тротуарної плитки, бруківки

Укладання тротуарної плитки (“Озон”, Львів) повинно здійснюватися згідно з проектом, у якому має бути зазначено конфігурацію, колір та висоту бетонних елементів, а також товщину основи відповідно до навантажень і, якщо потрібно, спосіб водовідведення. Насамперед слід зняти верхній шар грунту на глибину до 34-36 см (для плитки висотою 45 та 60 мм).

Основа стабілізується за допомогою віброплити та виставляються рівні нахилу площі для організації водовідведення в подальшому. Нахил поверхні залежить від чинників, що вказані в проекті. Переважно він не перевищує 2,5-4 см на 1 м.

 

Для укладання тротуарної плитки товщиною 45 мм і 60 мм потрібно сформувати основу висотою 28-30 см. Вона повинна складатися із шару щебеню фракцій 20 – 40 та 5-20 мм (загальною висотою 25 см) та 3-5 см підсипки із щебеневого відсіву (фракція 2-5мм).

Бруківка (зокрема, бруківка у Львові) товщиною 80 мм найчастіше використовується там, де відбувається інтенсивний рух транспортних засобів та куди передбачається заїзд автомобілів із навантаженням на вісь до 8 тонн. Шар основи в цьому випадку повинен становити як мінімум 50 см. Із них 40 см – щебінь фракції 20-40 мм , 10 см – щебінь фракції 5-20 мм та зверху 2-3 см підсипки із щебеню фракції 2-5 мм.

 

Залежно від передбаченого навантаження, при замощенні встановлюють бордюри, поребрики, палісади тощо, кладуть водовідводи або інші бетонні елементи. Не варто для з’єднання окремих елементів використовувати бетон, оскільки це може призвести до пошкодження місць стиків і до того ж негативно вплинути на естетичний вигляд виробів. Для формування основи застосовують гравій (для пішохідних доріжок) або щебінь. Основу формують, укладаючи щебінь шарами по 10-15 см, почергово ущільнюючи кожний шар. Товщина основи залежить від властивостей грунту.

Верхній шар основи висотою 3-5 см, який складається із щебеневого або гравійного відсіву, вирівнюють правилом так, щоб викладена бруківка перед ущільненням її вібраційною плитою знаходилась на 1 см вище від запланованого рівня. Це дасть змогу вирівняти в процесі вібрування допустиму різницю висоти бетонних виробів, яка виникає в процесі їх виробництва .

 

Не рекомендуємо застосовувати для формування підсипки цементно-піщану суміш – це ускладнить демонтаж і повторне укладання бруківки в разі виникнення такої потреби (наприклад, після пошкоджень підземних комунікацій). Крім того, при застосуванні цементно-піщаної суміші зменшується еластичність поверхні при дії на неї навантажень та ускладнюється процес проходження води з атмосферних опадів з поверхні площі до грунту. До того ж, цемент і пісок надто міцно зв`язують між собою окремі бетонні елементи, що може призвести до їх пошкоджень під час експлуатації.

Під час укладання бруківки потрібно витримувати відстань між окремими елементами. Вона повинна становити 2-3 мм. Відступи необхідні для забезпечення можливості руху плитки під час річного циклу замерзання та розмерзання води. Встановлення бруківки має здійснюватися під контролем фахівців, що дозволить уникнути будь-яких відхилень. Замощення доріг з круговим рухом радимо проводити під кутом до напрямку руху – тоді навантаження розподіляється рівномірно у всіх напрямках. Така поверхня буде більш надійною і витривалою під час експлуатації.

 

Бетонні вироби виготовляються з природної сировини, і в результаті того, що щебінь, пісок, цемент мають різний колір, деколи виникають певні відхилення у відтінках кольору готових виробів. Щоб можлива різниця в кольорі була не так помітною, слід використовувати для укладання плитку одночасно як мінімум із трьох піддонів.

Матеріал для заповнення швів розсипають по поверхні бруківки після завершення її укладання. Ми рекомендуємо використовувати білий пісок фракції 0-2 мм. Він повинен бути сухим і без домішок. Допустимим є багаторазове заповнення швів з одночасним поливанням водою, що пришвидшує процес ущільнення. Ні в якому випадку при замощенні не слід підмішувати до піску, яким заповнюються шви, цемент, оскільки потрапляння цементу на поверхню бруківки і наступна його реакція з атмосферними опадами негативно впливає на естетичний вигляд виробів.

 

Віброущільнення проводять на сухій та чистій бруківці за допомогою віброплити з амортизуючою гумовою накладкою, яка захищає бетонні вироби від пошкоджень, що можуть виникнути в процесі завібровування. Після виконання цих робіт замощену ділянку можна відразу експлуатувати.

 

На поверхні бетонних виробів під дією зовнішнього середовища може утворюватися вапняний наліт — так звані висоли, які в поєднанні із забрудненням спочатку можуть бути доволі помітними. Під час експлуатації бруківки відбуваються процеси самоліквідації висолів під впливом атмосферних явищ та механічного навантаження. Період очищення поверхні може тривати від кількох тижнів до 2-3 років. Висоли не вважаються дефектом та жодним чином не впливають на якість бетону та виробів із нього.